Popcorn Business – Make Gourmet Kettle Corn Popcorn

Comment, Share To Win $75.00 Weekly:

Are you tired of looking on the internet and finding all the "get rich quick" schemes? You know the ones, only the person selling the product "gets rich"! Most internet businesses do not work! How many people can sell and resell the same product over and over again? Yet you see them every day. Promises of wealth – screen shots of big $ figures. How many have you tried? How many 100’s or even 1,000’s of dollars have you spent on "super systems" that don’t work? If you’re ready for a business that will make you money, one that has tangible assets, then read below.

I tried several systems online – none worked, go figure. When the economy crashed in 2008, I determined one thing…even when times are tough, people still eat and will still spend money on things that make them feel good. I researched hot dogs…..a lot! The bad thing about having a hot dog cart is that just about every convenience store on the corner has hot dogs! I then stumbled upon a kettle corn equipment manufacturer – and I researched the popcorn business. Did you know the U.S. consumption of popcorn tops over 17 billion quarts every year!

I wanted my share of that market. I researched all the Kettle Corn Popcorn Business equipment manufacturers and feel the one I picked is the right choice for the business model I created. Today, we offer 30+ flavors of Kettle Corn Popcorn and ship nationwide. We created a wholesale program, a fundraising program and our own retail operation by means of online sales at http://ColoradoGourmetKettleCorn.com, farmers markets and events. We’ve put our knowledge and experience into a complete training program that can guide you into a successful Gourmet Kettle Corn Popcorn Business.

Kettle Corn Popcorn sells for $3 / $5 / $7 per bag up to $5 / $7 / $9 per bag! A single 50 pound bag of popcorn can yield 90-100 medium sized bags. You owe it to yourself to invest in your future. This is a business that will make you money, as long as you work at it! You wont do it sitting behind a computer all day. You’ll actually have to work…but it’ll be rewarding!

So now the big question. What’s the cost of this popcorn business package? As stated above, the business plan alone is valued over $100. With everything included, I could easily charge $149 or more for this package. We’re not going to charge that much…we want you to succeed! We’re slashing $100 off that price and offering the complete package for $49. No One Time Offers (OTO) – what you see is what you get!

How much does Kettle Corn equipment cost? You can get used equipment for under $1,000.00. You can go real elaborate and spend upwards of $10,000. Your budget will determine what equipment you can afford. Remember, you’ll have a professional business plan to show to potential investors (family and/or friends).

 
(Visited 1 times, 1 visits today)

Add a Comment

You must be logged in to post a comment